Hikoki N18DSLW4Z 18v Cordless 23G Stapler + X2 2AH Battery + Charger + Bag
HIKOKI N18DSLW4Z 18V CORDLESS 12MM 23 GAUGE STAPLER BODY ONLY The N18DSL is a powerful but compact stapler with an air shot prevention mechanism. This mechanism, which is activated when the magazine holds fewer than 8 staples, works to prevent material damage. The driving depth can be adjusted by dial, and the compact construction and lightweight design means the stapler remains comfortable and easy to use even for extended periods of time. This stapler takes staples of 0.7 x 0.5mm (6-13mm in length and 12mm in width). It delivers a corner nailing performance of 3.0mm, utilising a mechanical spring driving method. Ideal for DIY and professional use. Air shot prevention mechanism - actuated when magazine holds fewer than 8 staples to prevent material damage Dial adjustment of driving depth Compact design Light weight Staple Size: 0.7 x 0.5mm Staple Width: 12mm Capacity Staple Length: 6mm, 10mm, 13mm Loading Capacity: 150 staples Driving Method: Mechanical spring Corner Nailing
Specifiche Tecniche
EAN: 5056709529071
Availability: in stock
Delivery Times: 3-5 days
Condition: new
SEE OFFER
Comparison of similar products
Hikoki N18DSLW4Z 18v Cordless 23G Stapler + X1 2AH Battery + Charger + Bag
HIKOKI N18DSLW4Z 18V CORDLESS 12MM 23 GAUGE STAPLER BODY ONLY The N18DSL is a powerful but compact stapler with an air shot prevention mechanism. This...
Hikoki - N18DSLW4Z 18V Cordless Stapler 23G Battery Staple Gun 6mm 13mm Bare Unit
General description The HiKOKI N18DSLW4Z 18V Cordless Stapler is a powerful yet compact tool designed for both DIY enthusiasts and professionals. It f...